chivvied روسیه بیانیه آمریکا انتخابات

chivvied: روسیه بیانیه آمریکا انتخابات انتخابات ریاست جمهوری بین الملل شاهدان مداخله ادعایی

گت بلاگز فرهنگی هنری وضعیت فعلی منزل جلال آل احمد به دو روایت

خانه‌ای که جلال آل احمد و سیمین دانشور با تکیه بر مهر و دوستی خود ساختند از وقت درگذشت سیمین دانشور، محل مناقشه شده است و آینده‌اش مشخص نیست.

وضعیت فعلی منزل جلال آل احمد به دو روایت

به گزارش خبرنگار حوزه میراث و گردشگریگروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ منزل ای که روزی بر پایه مهر و دوستی جلال آل احمد و سیمین دانشور ساخته شد امروز آینده مشخصی ندارد و محل مناقشه شده است است.
بنابراین گزارش، آنچه امروزه خارج از عرصه ادبیات جهت دوستداران جلال آل احمد و سیمین دانشور باقی مانده منزل ای است که در بن بست ارض، کوچه رهبری در محله دزاشیب شمیران قرار گرفته هست. این خانه، سال ها محل گرد آمدن نویسندگان بسیاری بود و تا وقت فوت جلال، محل زندگی جلال و سیمین بود. بعد از فوت جلال هم سیمین دانشور به تنهایی در آن زندگی می کرد.

عبارات مهم : زندگی

شایان ذکر هست؛ منزل نویسندگان کتاب های «خسی در میقات» و «سووشون» بعد از درگذشت سیمین دانشور محل زندگی ویکتوریا دانشور، خواهر وی و همسرش بود.
این منزل در سال های اخیر دچار نوعی سرگردانی شده است و اگرچه قائم مقام شهردار منطقه یک پایتخت کشور عزیزمان ایران در اردیبهشت ماه سال 1393 وعده خرید این منزل از طرف شهرداری و تبدیل شدن آن به منزل ادبیات را داده بود، ولی در همان سال مطلبی منتشر شد که بر مبنای آنچه در این متن آمده بود علی خلاقی، همسر خواهرزاده و دخترخواندهٔ سیمین دانشور گفته است: «این منزل تا زمانی که حکم دادگاه مشخص نشده، نمی تواند به فروش برود و معامله از اساس باطل است چون شهرداری تحقیقی نکرده که بداند این منزل مالک دیگری دارد یا نه.» خلاقی در این متن به وصیت نامه سیمین دانشور اشاره کرده که بر پایهٔ آن، لیلی ریاحی (دخترخواندهٔ سیمین دانشور) وارث ثلث اموال روانشاد دانشور و مسئول انتشار کتاب هایش است.
بعدها بر اساس آنچه که در اسفند ماه سال 1395 به گوش رسید در حالی که مسئولان پروژه منزل سیمین دانشور و جلال آل احمد از بهره برداری بخشی از آن تا آخر سال گذشته خبر می دادند، بخشی از آماده سازی های این پروژه غیراصولی بوده هست.
گفتنی هست؛ منزل سیمین دانشور و جلال آل احمد در 24 اسفند ماه سال 1383 به ثبت ملی رسیده است و طبق قانون، هر گونه تعمیرات و بازسازی و کارها ترمیمی در این بنا، باید با نظارت کارشناسان شرکت میراث فرهنگی انجام شود تا از اعمال سلیقه ها و نظریات غیرعلمی پیمانکاران و افراد فاقد صلاحیت و وارد شدن لطمه به میراث فرهنگی کشور جلوگیری به عمل آید.
بنابراین، اگرچه گفته شده است بود که مرمت این منزل در نیمه اول سال 96 به بهره برداری می رسد، ولی در اصل با توجه به غیراصولی بودن بخشی از آماده سازی این پروژه که تا آخر اسفند ماه سال 95 انجام شده است بود ولی و اگرهای زیادی در خصوص وقت اعلام شده است بهره برداری از مرمت آن مطرح شد.
در اینجا باید گفت؛ منزل سیمین دانشور و جلال آل احمد هم اکنون و با گذشت شش سال از درگذشت نویسنده «سووشون»، هنوز در سرگردانی به سر می برد و بر اساس آنچه اخیرا بیان شده است خلاقی، داماد سیمین دانشور به بعضی از مطالب مطرح شده است راجع به ی سیمین دانشور اعتراض کرده و گفته است: در حق سیمین جفای زیادی شده است هست، امروز هم منزل سیمین در حال تخریب است.
همچنین، اسکندر مختاری، کارشناس میراث فرهنگی در پاسخ به اعتراض داماد سیمین دانشور گفته است: منزل سیمین و جلال در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و بر اساس قوانین میراث فرهنگی با آن واکنش‌ها می شود. شهرداری قصد خرید این منزل را دارد، یکی از وارثان منزل را خریده و وارث دیگر این کار را انجام نداده هست. با این وجود اعتقاد دارم اگر آقای خلاقی، منزل را می دیدند قطعا راجع به این منزل و تلاش هایی که جهت مرمت آن شده است این طور صحبت نمی کردند.
یادآور می شود؛ بر اساس آنچه که پیش از این انتشار یافته بود ویکتوریا دانشور، خواهر سیمین دانشور، منزل مسکونی سیمین دانشور و جلال آل احمد را در سال 1393 به شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران فروخته بود.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: زندگی | پروژه | شهرداری | میراث فرهنگی | جلال آل احمد | سیمین دانشور | خانه جلال آل احمد | نویسنده

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog